Giresunspor.Net - Herkes Sever Biz Taparız!

Full Version: Hani benim gençliğim !
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Quote:Avrupa futbolunun 'gidişat raporu' acı gerçeği bir kez daha yüzümüze vurdu

Altyapıların yetersiz olduğu vurgusu, hemen herkesin dilinde olsa da veriler durumun vahametinin 'yetersiz' kelimesinden çok daha ötede olduğunu gösteriyor. Avrupa Spor Araştırmaları Merkezi'nin (CIES) her yıl hazırladığı kapsamlı altyapı raporuna göre; 31 Avrupa ülkesi arasında yapılan araştırmada en düşük notu Türkiye aldı.Süper Lig oyuncularının sadece yüzde 8.3'ü UEFA'nın altyapı tanımına uyuyor. Durum öylesine vahim ki Süper Lig'de 4 takım (Akhisar, Osmanlıspor, Kasımpaşa, Gaziantepspor) UEFA'nın tanımına uyan 15-21 yaş arasında kulüpte 3 yıl geçiren tek oyuncuya sahip değil... Ligin en zengin 3 ekibi olan Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın altyapı oyuncusu kullanımında Bursaspor, Gençlerbirliği ve Başakşehir'le birlikte ilk 6'da yer alması, diğer takımlar için tablonun ne kadar kötü olduğunu gözler önüne seriyor.

SÜPER LİG'İN YARISINDAN FAZLASI İTHAL                                        

Oyuncu yetiştirme sorununu, gurbetçi oyuncuları transfer ederek kapatmaya çalışan Türkiye, toplamda da sınıfta kalıyor. Süper Lig'de forma giyen oyuncuların sadece yüzde 44.9'u futbola Türkiye'de başlamış ve eğitimini almış. Avrupa'da yalnızca Güney Kıbrıs, İngiltere ve İtalya bu açıdan Türkiye'nin gerisinde kalıyor. Yabancı sınırı olmayan Almanya Bundesliga'da bu sayı yüzde 54.1'i bulurken, İspanya La Liga'nın yüzde 60.1'i İspanya'dan yetişme. Kısacası Türk futbolu, altyapı sorununu 'yetersiz' kelimesine sığınmayıp sıfırdan başlayarak tekrar yeni bir yapı üzerinde inşa etmeli. 

KADROLARDA İSTİKRAR YOK
 

Türkiye altyapıya yatırım yapmayıp yaşlı ve yeni oyunculara yönelmeyi artık bir gelenek haline getirmiş durumunda. Ortalama bir Süper Lig takımı sezona 12.1 yeni oyuncuyla başlarken, bu Avrupa'nın en zengini İngiltere'de 9.8, İspanya'da 9.6, Almanya'da ise sadece 8.2… Zirvede ise 14 ile Romanya yer alıyor.

HAZIR OYUNCU SEVİYORUZ

Oyuncu yetiştirmek için para harcamayan Süper Lig ekipleri, kadro yenilemeye gelince Premier Lig'den hızlı... Bir oyuncu, Türkiye'de ancak 2.14 sezon kalabiliyor.

AVRUPA'NIN EN YAŞLISIYIZ

Aynı rapora göre; Türkiye Süper Ligi aynı zamanda yaş ortalaması en yüksek Avrupa ligi… 27.3 yaş ortalamasına sahip olan Türkiye, 27.1'lik İtalya'nın önünde Avrupa'nın en yaşlısı olurken, maddi gücü sebebiyle hazır oyuncu kullanmasıyla tanınan İngiltere Premir Ligi'nde dahi yaş ortalaması 26.9...[Image: 1447280647076.jpg] [Image: 1447280624569.jpg]

[Image: 1447280595953.jpg]

                                                                                                                                                                  sabah.com.tr
Türk sporunda yabancı mevzuu kısa yoldan köşe dönmek isteyen vatandaşın hergün kazı kazan, piyango vs. kovalamasına benzemeye başladı. Bu iş bu şekilde devam ederse çok değil 2-3 seneye tüm Türkiye ligleri sahada yabancıların oynayıp ülke ahalisinin de onları seyrettiği bir hadiseye dönüşecek ki bugün misal bir basketbol ligi bu hale gelmiş durumda. Burada bütünüyle yapılması gereken esasen basit bir iktisadi mantığa dayanır. Yabancı sertbestisiyle yerli oyuncu maliyetlerini baskılamaya çalışırsın, genel mali kriterler üzerinden de yabancı serbestisini dengede tutmaya çalışırsın. Bunun sadece tek tarafını işletirsen, diğer yarısı kısa vadede yok olur.