Giresunspor.Net - Herkes Sever Biz Taparız!

Full Version: Yunan kulübü AEK'nın yeni stadyumu
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Yunanistan'ın önde gelen kulüplerinden AEK hakkında ülkemizde bugüne kadar yazılıp çizilenler genel itibariyle Kurtuluş Savaşı sonunda İstanbul'dan ayrılmak durumunda kalan Rum kökenli insanların Atina'da sportif faaliyetlerini sürdürmek üzere kurdukları bir kulüp şeklinde olmuştur. Hatta sırf bu nedenle Yunanistan'da başka takım taraftarlarınca bu kulüp taraftarlarına Türk denilerek hakaret edilmeye çalışıldığı, kendilerinin de tribünlerde Türk bayrağı açarak karşılık verdiği yazılıp çizilmiştir. Bugüne kadar Türk spor kamuoyuna bu tip söylemlerle lanse edilmiş olan bu kulüp bir süredir yeni ve dikkati çeken bir stadyum inşa ediyor.

Yeni stadyum bir spor, kültür ve anı merkezi olarak tanımlanmış durumda. AEK taraftarlarının büyük hayali ve AEK'nin tarihine olan büyük bir borcu şeklinde lanse ediliyor. Gerçekten de stadyumda ilginç, hatta kişisel bakış açısına göre provokatif de kabul edilebilecek unsurlar planlanmış durumda. 

AEK'nın henüz inşa aşamasında olan yeni stadyumunun adı Agia Sophia yani Aya Sofya..32-34 bin kapasiteli stadyum giriş kapılarına verilmesi planlanan isimlerden açıkça ifade edilenler; İzmir, Bodrum, Bergama ve Ayvalık. Bu isimler "Küçük Asya'nın anıları yeni stadyumda yaşayacak." şeklinde lanse edilmiş. 30 bin kapasiteli bir stadyumda 4'ten fazla kapı bulunacağından olsa gerek, her kapıya unutulmaz vatanlarının şehirlerinden isimler verileceği cümlesi de ilave edilmiş yani diğer kapılara da yine benzer şekilde ülkemizdeki yerleşim yerlerinden isimler verileceği anlaşılıyor. Türk hamamı, sauna, masaj salonu vb. alanlar da stadyum planında yer alıyor, bunlar İstanbul ve Küçük Asya'daki gündelik yaşama ithaf ediliyor. 2 adet müze planlanmış, birisi sadece spor üzerine diğeri ise Helen Mülteciler (Bizim için milli mücadele sonunda Anadolu'dan göçenler) anısına... Geleneksel dükkanlar bölümü için berber salonu ve bardan bahsedilmiş yalnız bu bölümlerde de yine alışılagelmişin dışına çıkılarak tarih üzerine birtakım çalışmalar olacağı, İstanbul'a yönelik birtakım unsurlara yer verileceği yazılmış. Aya Sofya stadyumu içerisinde ayrıca bir kilise de planlanmış. 

AEK kulübünün resmi sitesinde yeni stadyumun tanıtıldığı bölüm: 
https://www.aekfc.gr/stp/agia-sofia-4293...-233246111

[Image: aeknew_front.jpg]