KORONAVİRÜS - COVİD -19 !
09-04-2020, 00:09,
RE: KORONAVİRÜS - COVİD -19 !
28. Günde ülkeler aynı sayıdamı test yaptı acaba o da önemli benzeşik olabilmesi için test sayısı da aynı veya yakın olmalı ki karşılaştırma muhasebesi tutsun. misal biz 28 günde 200 binlerde test yaptık, diğerleri ? Bizden çok test yaptılar ise durum vahim yok az ise bu tez çürür Smile gerçi bilim kurulu dr larındna birisi on gün içerisinde dikey pik zirve yaptıktan sonra tedbirler devam ederse yatay konuma geçerek 2-3 ay içerisinde bizde wuhan kenti gibi balon patlatıp, sevinebilirmişiz Smile bu akşam adamlar tüm tedbirleri kaldırdı ve uçuşlar filan başladı, gel de sövme !
Başkentten !
Reply
09-04-2020, 15:50,
Kardeş Allah için sen bari yapma. Bak çok ciddiyim seni tenzih ederek söylüyorum gerçekten yanlış anlama ama şu ortaya attığın tez son günlerde maaşlı çalışan trollerin en büyük savunma mekanizması durumunda. senin gibi aklı başından insandan beklenmedik sorular. Zira test konusunda laf edebilecek yüzümüz yok şahsen, ülke olarak. daha çok yakın tarihe kadar sağlık bakanımız, çok test yapmanın zararlı olabileceğini anlatıp duruyordu. Neden? niçin çok çok az test yapıldığı eleştirilerini bertaraf etmek için. aynı bakan bu günlerde üstüne basa basa test sayısının artışını vurguluyor. İtalyanın sağlık sistemi çöktüğünde bizde tek bir (açıklanmış)vaka bile yoktu. günde 15-20 bin test yaptığımız halde termal kamera sayesinde virüsü ülkeye sokmadığımız içinmi? hepimiz gayet iyi biliyoruzki test yapmadığımız için. kendim, hastanede çalışıyorum. ki buraya kendi gözümle gördüğüm şahit olduğum durumları hiç yazmadım bile. sadece ama sadece medyada çıkan ve resmi olarak bilinen gerçekleri yorumluyorum. çünkü kimsenin bilmediği şeyler ortaya atıp eleştirmek değil amaç. yani ispata ihtiyaç duymayan konularda diyelim. mesela 11 mart ta kaç test yapıldı da sadece 1 tane çıktı? veya öncesinde günlük kaçar tane yapılıyordu da hiç yoktu? hepimiz gayet iyi biliyoruzki o tarihlerde böyle test yapılmıyordu. ve test yapılmadığı günlerde pozitifse bile tespit edilmeyen ve başkalarına bulaştıran belki öldüren kaç kişi oldu kimbilir. en basit hesapla son günlerde en kötü 20 bin ve üzeri test yaptığımız halde, 28 güne böldüğünde günlük ortalaması 10 binin altına düşüyor. Ki bu sadece 28 gün, yani öncesinde hiç test yapmadığını düşündüğümüzde. oysa bu salgının dünyada ortaya çıktığı ve avcupaya da iyice yayıldığı(yani aslında test yapılıp önlem alınması gereken) tarihleri baz aldığımızda çok çok aşağı düşüyor günlük test ortalaması. mesela italya, gün bazında bilmiyorum ama 1 hafta kadar önce toplam test sayısının 500 bin üstünde olduğunu görmüştüm. biz ise çok sonra başladık ve daha yeni 200 bini geçtik diye övünüyoruz. aslında hiçte övünülecek pozisyonda değiliz test bakımından. özetle, onlar çok test yapmadığı için vaka sayıları az, biz ise bilinçli davranıp bol bol test yaptığımız için vaka sayıları fazla gibi bir savunma mekanizması mantık dışı kalıyor. sen böyle bir cümle kurmadın tabiki, senin savunman değil bu. ama galiba bu şekilde savunma yapanların etkisinde kalmışsın. 

bir diğer konu vakaların olduğu iller. taa 11 martta ilk vaka açıklandığında diyordum, o kişinin yeri belirtilsin ki yakın olanlar vakit kaybetmeden test için başvursun ve daha fazla yayılmasın. o dönemki savunma, il açıklanırsa tüm iller tehlikeye girer çok tehlikeli olur açıklanması vs. hatta hasta mahremiyeti cart curt kanunen de yasakmışmış. hasta mahremiyeti ile ne alakası var anlamadımki. adını soyadını yada herhangi bir bilgisini vermiyosun. kimin pozitif olduğunu söylemiyorsunki, ne alaka hasta mahremiyetiyle? mesela ilk vakanın istanbul kapalı çarşıda bi esnafta olduğunu görmüştüm bi videoda. doğru olduğunu farzedelim. bunu açıklasalar insanlar daha tedbirli olabilirdi. hatta son birkaç gün içinde temas edenler kendini karantinaya alsın ve evden çıkmadan XXX numarasını arasın ekipler gelsin evinde test yapsın. böylece alakasız bir semtte bölgede insanlar boşa panik yapmazdı. oysa ne yapıldı? kişiyi sadece kendileri bildiği için sadece kendi belirledikleri birkaç çevresine test yaptılar. olanlardan habersiz vatandaş ise bilmeden yine oraya gidip gelmeye devam ettiler, ve kimbilir kaç kişiye daha bulaştı? daha kötüsü ise o dönem vakanın orda olduğuna dair söylentiler çıkınca kapalı çarşının artık esnaf odası başkanımı ne yetkilisi ise artık, basın açıklaması ile olayı yalanlıyor. güvenle gelebilirsiniz buraya diyor. yani o durumda dahi tek derdimiz aman müşteri kaybı olmasın. haftalar geçti. geldiğimiz nokta da, artık şehir bazlı hangi bölgede nekadar vaka olduğu haritasıyla yayınlandı. aklın yolu bir. bunun için illaki işin çığrından çıkması beklenmemeli. 

bahsettiğim kapalıçarşı vaka videosunu da bırakayım. görevli kendisi de söylüyor "biliyorsunuz ilk vaka burdan çıktı"... 
https://www.youtube.com/watch?v=7VKas5jOvtw
Reply
09-04-2020, 19:37,
Ankara üniversitesinde "hastalığı ilk başta kontrol altına almıştık ama umreciler planimizi bozdu" diyen doktorun resmi siteden özür diletilip peşine bir de soruşturma açıldığından beridir resmi makamların açıkladığı şeylere artık itibar etmiyorum. Adamlar bu işten oy devşirme peşinde oldukları için muhalif belediyelerin hesaplarına el koydu, bugün de eskişehirde bir belediyenin asevi hesabına bloke koymuşlar. Niye? Amaç muhalif belediyeler çalışmıyor sadece partili cumhurbaşkanı yardım ediyor algısı oluşturmak. La bunlar ölülerin kendilerine oy vereceğini bilse bırakın koronadan herkes ölsün derler Big Grin
Reply
10-04-2020, 17:17,
(09-04-2020, 19:37)kral1234 Wrote: Ankara üniversitesinde "hastalığı ilk başta kontrol altına almıştık ama umreciler planimizi bozdu" diyen doktorun resmi siteden özür diletilip peşine bir de soruşturma açıldığından beridir resmi makamların açıkladığı şeylere artık itibar etmiyorum. Adamlar bu işten oy devşirme peşinde oldukları için muhalif belediyelerin hesaplarına el koydu, bugün de eskişehirde bir belediyenin asevi hesabına bloke koymuşlar. Niye? Amaç muhalif belediyeler çalışmıyor sadece partili cumhurbaşkanı yardım ediyor algısı oluşturmak. La bunlar ölülerin kendilerine oy vereceğini bilse bırakın koronadan herkes ölsün derler Big Grin

Ankara Üniversitesi çok ciddi skandala imza attı o konuda. Aslında doktor resmi siteye falan açıklama yapmıyor. Doktora belliki özel olarak diyorlarki, "hocam bari bi savunma yazda büyümeden kapatalım olayı" gibi. oda haliyle yazıyor ve elbette işin nerelere gideceğini bildiği için özür vs geçiyor. sen tut bu savunma dilekçesini resmi hesaplardan paylaş.. bakın bizim bi suçumuz yok valla reis kendi halt yemesi der gibi.. birde aynı gün doktorun arkasında durduklarına dair destek açıklaması yayınladılar yönetim olarak. ve garip olan, birbiriyle çelişen her iki paylaşımda aynı anda duruyor olması  Smile 

rakamlara gelince, sorgulamak için onyüzmilyon sebep var aslında ama şuana kadar polemik olmasın diye sadece resmi açıklamalar üzerinden yorum yaptım. yoksa sadece kendi şahit olduklarımı dahi dile getirmiyorum, gerek yok. ama hani derlerya bu ara çok kullanılır, ...... olduğuna yemin ederim ama ispatlayamamSmile Aynen o hesap, mesela normal ölüm sayılarının geçen sene aynı tarihler ile çok farklı olduğuna yemin edebilirim ama ispatlayamam derdim hep. meğer bunlar e-devlette yer alan rakamlarmış, ve tamda tahmin ettiğim gibi. 

sadece istanbulda ölüm sayıları;
1-7 nisan 2019 = 1431 
1-7 nisan 2020 = 2211

açıkçası tek tek girip kendim kontrol etmedim, yok la yalandır diyen girip kontrol edebilir.
Reply
12-04-2020, 01:16,
Mami sen diyorsan doğrudur Tüh bak şimdi yine trol oldum Smile bi soru daha soracağımda yine trollüyeceksin beni : ) alışkanlık olmuş sizde soru sorana ha haaa sen trolsun demeye bayılıyorsun yok lan valla değilim Tongue

İşin Şakası bi yana dün geceden sonra saldım ben artık, yayılım hızı hiç bu kadar artmamıştı geçmiş olsun bilim insanları bile o 2 saatin çok ciddi karşılığı olacağını söylüyor.
Başkentten !
Reply
12-04-2020, 16:49,
"Kardeş Allah için sen bari yapma. Bak çok ciddiyim seni tenzih ederek söylüyorum gerçekten yanlış anlama ama şu ortaya attığın tez son günlerde maaşlı çalışan trollerin en büyük savunma mekanizması durumunda. senin gibi aklı başından insandan beklenmedik sorular."

Buradan tutupta, ahaha sende trolsün anlamı çıkardıysan, canın sağolsun be leventim ne diyebilirimSmile

Bu arada evde durunca nereye salalım a mekaaa, interneti karıştırırken tüm dünyadaki güncel rakamların girildiği siteyi paylaşmışlar. Evet son günlerde bol miktarda test yapılmasına rağmen nüfusa oranlandığında dünya genelinde en az test yapan ülkelerdeniz malesef. üst taraftaki ülkeler arasında ise irandan sonra en az test yapan ülkeyiz. 1 milyon nüfusa 4000 test. İtalya ise yaklaşık 16000 test. Toplamda ise biz 340 bin, italya ise 963 bin test, almanya ise 1,3 milyonu aşkın test. aşağılarda toplam nüfusun %10 una test yapabilmiş ülkeler var. 

Genel değerlendirme yaparsak, önce başkalarına bakalım. İspanya ve Fransa test/vaka oranında tam olarak zükü tutmuş görünüyor. Ama İspanya'da iyileşme oranı da çok fazla. Yani aktif hasta sayısı toplam hasta sayısının yarısı kadar neredeyse. Yani çok fazla ölüm olsa da geriside iyileşmiş. Fransa daha kötü. Ama bu ülkeler için olumlu olan şey, pik noktasını geride bırakmış görünüyorlar. Artık belli bi rutinde ve biraz daha azar azar artıyor vaka sayıları. Yukardaki ülkeler içerisinde en iyisi tartışmasız Almanya. Hem test/vaka oranı, hem ölüm hem iyileşme oranları hem test sayısında çok iyi. Pik noktasını da geride bırakmışlar. Yine iyileşenleri çıkınca aktif hasta sayısı toplam vakanın yarısı kadar. Altımızda yer alan, toplam vaka bizim yarımız kadar olan İsviçre nüfus oranına vurunca çok yüksek aslında. ama tabiri caizse yoldan geçeni çevirip zorla test yapmışlar. ve pik noktasını çok geride bıraktığı gibi iyileşen sayısı da toplam vakanın yarısı. Yukardaki ülkeler arasında en kötü gidişat ABD ve ingiltre de. çok hızlı şekilde yükselmeye devam ediyor sayılar ve henüz onlarda pik noktasına gelmemişler. hadi abd, nüfusa oranlayınca rakamlar normal seyirde sayılır. ama ingiltere berbat durumda bütün rakamlarda. 

Bize gelince, sayı olarak en yüksek ülkeler arasında olsakta, nüfusa oranlayınca dünya genelinde bile çok az denilebilir. ama bizimde handikap pik noktasına henüz ulaşmadık ve önümüz çok belirsiz. Bizde test yapmaya çok geç başlamasak rakamlarımız aslında Almanya'ya daha çok benziyor diğer daha kötü ülkelere nazaran. belki hasta sayımız 100 bin üstünde hatta 150 bini bulmuş olurdu ama erkenden pik noktasını çoktan geçmiş olur ve erken tespit ettiğimiz için toplam oluşacak vaka sayısını çok aşağıya çekmiş olurduk. test yapmamak demek, pozitif olduğu halde ağır semptomlar henüz göstermeyip taşıyıcı olarak içimizde dolaşan hastaları farkedememek demektir. Yani nekadar çok test okadar fazla vaka ama bir okadarda erken tedbir anlamına gelir. ve biz daha sadece 10 gündür başladık test konusunda işi ciddiye almaya. test/vaka oranımız da birçok ülkeye göre daha iyi. 14 olur 17 olur gün gün değişiyor ama ortalaması 15 küsürlerde. çok normal. ha bu arada 2-3 bin test yaptığımız zamanlar bu oran 8-9 civarıydı onu unutmayalım. iyi olan şey iyileşme sayısı hızlandı. ama onun dışında günlük rakamlarla insanlara moral vermeyi çok anlamlı bulmuyorum. zaten ülkede hala virüs olduğuna bile inanmayan, hani nerde görmüyorum diyen embesiller var. kısacası zaten insanlar işin ciddiyetini anlayamamışken politik çıkarlar için rakamları yumuşatmaya çalışmaya gerek yok. Olayın ciddi boyutlara gitmekte olduğunu saklayıpta sonra, ya bu millet hala anlamıyor demek doğru değil. 
Reply
26-04-2020, 00:05, (This post was last modified: 26-04-2020, 00:07 by turkuaz_0628.)
Biraz aradan sonra devam edelim Smile son günlerde vaka sayısı iyileşen sayısının altında kalmaya başladı yaşam belirtileri vermeye başladık ve yasakların kısmi kalkacağından bahsedilir duruma geldik, hemen her hastanede çalışan dr olsun hemşiresi olsun gerek bizim gerek kendi söylemleri ile iyileşen taburcu olan fazlalaştığı yine yoğun bakım ve entübe denilen durumda olanlar ise belirgin düşüşlerin olduğu söyleniyor, uygulanan tedavi yöntemleri nitelik bakımından diğer ülkelere nazaran değişiklik göstermesi mi yoksa tedbirlermi işe yaradı sonra ortaya çıkacaktır ama görünen bişe varsa krizi yönetme olarak iyiyiz, kısa süreli siyaset bulaşsada ülke olarak siyasiler olmasa daha iyi oluruzu haklı çıkardık, neyse şimdi 2 etap var ben açıklanan kısmı gevşeme için biraz daha sabırlı olsak daha iyiydi derim, haziran bizim için en net tarih olabilir, gerçi 1 ay daha ekonomik anlamda sıkıntılar yaşanabilir ama tekrar hortalamaz umarım,
Bu arada tedavi için çok değerli doktorlar çalışıyor özelikle ercüment ovalı ise aşıyı geliştirdiğini bakanlığa verdiğini ilk önce hayvanlarda sonra insanlarda, deneme kısmına girilmesi için beklendiğini söyledi, tabi ha deyince olacak değil ama olumlu olması durumunda ağustosta kullanıma hazır hale geleceğini beyan etti, orda yine işe siyaset girince yalnız kaldı, umarım kendisi farkedilir ve çalışmaları boşa gitmez, birde en çok merak ettiğim şey neden bilim kurulunun bir basın sözcüsü yok, aldıkları kararları kendileri söylese daha iyi olurdu, hepsi teker teker sosyal medya fenomeni olma yolunda ilerliyorlar, birinin dediğini birininki tutmuyor...
Başkentten !
Reply
01-05-2020, 22:41,
Vakaların azalmasında sokağa çıkma yasağı etkili oldu başta bunu yapsalardı ve Umre olayını bu yıl yapmasalardı veyahut iyi yönetselerdi bu kadar kayıpta vermezdik
HAYATIN KIYISINDA MARATON ORTASINDA !!!
Reply
01-05-2020, 23:42, (This post was last modified: 01-05-2020, 23:43 by turkuaz_0628.)
Bugün iyileşen hasta sayısı vaka sayısının 2 katı geldi, işler yoluna giriyor gibi ama çok erken rehavet yaklaşık 3 aya malolur aman diim tedbire devam, kabaca günde 300 ila 400 gerileme olsa 1 haftaya vaka sayımız binlerde olur gibi ama şu 2.dalga muhabbeti çok can sıkıcı ! bu arada başka varmı bilmiyorum ama bartın ve gümüşhane son 1 haftadır hastaneye başvuru manasında covid 19 hastamız yok diye açıklama yaptılar, şuanki vakaların ise yaklaşık % 60 istanbul, sonrasında, izmir ve ankara , zonguldak diye devam ediyor inş en kısa sürede atlatırız...
Başkentten !
Reply
12-05-2020, 19:44,
Bugünler inşallah birlikte atlatacağız arkadaşlar. bütün mesajları okumaya çalıştım, tabi gündem covid-19 olunca bu başlıkta takılı kaldım Smile acıkcası ben pe guvenemiyorum herkes kendini korumaya çalışmalı. Herkese selamlar
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)