Spor Yasası Kabul Edildi
31-03-2022, 01:11, (En son düzenleme: 31-03-2022, 17:13 mvsr.)
#1
Spor Yasası Kabul Edildi
Spor kulüpleri ve spor federasyonları kanunu teklifi, Milli eğitim, Kültür gençlik ve spor komisyonunda kabul edildi.

Spor kulüplerinin statüsünün değiştirilmesini öneren, kulüpleri dernek olmaltan çıkartıp anonim şirket haline dönüştüren spor yasası teklifi Meclis’e sunuldu.

Sadece futbol değil: bütün spor branşlarını kapsıyor.

A.Ş. olacaklar: spor kulüpleri dernek statüsünden çıkıp anonim şirkete dönüşebilecek.Ayrıca birleşerek federasyon veya konfederasyon şeklinde üst kuruluş oluşturabilecekler.

Denk bütçe: anonim şirket gibi örgütlenen kulüpler, şubeler açabilecek.Denk bütçe uygulanacak.Takımlar gelirleri kadar borçlanabilecek.

Şeffaf dönem: kulüpler belirli miktar üzerindeki ödeme ve tahsilatlarını bankalar üzerinden yaparak şeffaflaşacak.

Yönetici borçtan sorumlu: kulüp başkanı ve yöneticileri bulundukları dönem borçlarından sorumlu tutulacak.Bunun için ağır yaptırımlar ve hapis cezaları gündemde

Menajerler şeffaf olacak: futbolcuların tüm anlaşmaları şeffaf olacak.Menajer, oyuncular ile maksimum 2 yıl sözleşme yapabilecek.Komisyonu %3-5 arasında olacak.Sözleşmeler noter huzurunda gerçekleşecek.

Yeni federasyon geliyor: bağımlı ve bağımsız spor federasyonu ayrımı kaldırılarak ‘spor federasyonu’ şeklinde yapılandırılacak.Federasyonlar, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurulacak.

Yönetimde milli sporcu olacak: federasyonların yönetim kurulunda en az 2 milli sporcu yer alacak.

Denetim bakanlıkta: spor federasyonlarının her türlü (kuruluş kanunu bulunanlar hariç) harcamaları spor bakanlığı tarafından denetlenecek.Federasyon başkanları en fazla 3 dönem bu görevi yapabilecek.

Kaynak:Ntvspor
     Sahipsiz kentin sahipli değeri
Alıntı


Bu Konudaki Mesajlar
Spor Yasası Kabul Edildi - tarafından mvsr - 31-03-2022, 01:11
RE: Spor Yasası Kabul Edildi - tarafından kerasus - 31-03-2022, 10:43

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi