Türkiye'nin Euro 2024 Adaylığı
28-04-2018, 12:50, (En son düzenleme: 28-04-2018, 12:53 GiresunsporNet.)
#1
Türkiye'nin Euro 2024 Adaylığı
Daha önceki yıllarda da şampiyona ev sahipliği için aday olan ancak organizasyonu alamayan ülkemiz bu defa daha sağlam zemine oturtulmuş bir adaylık süreciyle 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası için yola çıkmış bulunuyor. 

Turnuvaya ev sahipliği için 9 kent belirlendi; Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Kocaeli, Konya, Trabzon. Muhtemeldir ki bu konu üzerindei her daim tartışmaya açık olacak konuların başında belirlenen iller konusu gelecek.  

Ankara'ya 65 bin kapasiteli yeni bir stadyum inşa edilecek. 2021 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. İstanbul'daki olimpik stad da turnuva için yenilenecek. 2023 yılında tamamlanması planlanıyor ve 92 bin kişi kapasiteli olacak. İstanbul'da turnuva için belirlenen diğer stadyum ise Ali Sami Yen Spor Kompleksi. Antalya'da yakın zamanda açılmış olan stadyumda da iyileştirme yapılacak ve kapasitesi 43 bine çıkarılacak. Turnuvada kullanımı planlanan diğer stadyumların tamamı şuan için hazır durumda. 

Aday kentler dışında kalan 72 ilde de stadyum ve meydanlar taraftar alanı olarak düzenlenecek. 

Turnuva için ulaştırma, enerji, çevre vb. alanlarda kamu yatırımları gerekecek. Bu yatırımlar için gerek merkezi yönetim gerekse de aday kentlerin yerel yönetimleri gerekli garanti ve taahhütlerde bulunmaktalar. 

Adaylık elçisi Avrupa şampiyonu olan ampute milli takımı oyuncularından Barış Telli. 

Ev sahibi 27 Eylül'de açıklanacak, diğer aday ise Almanya.

Yeni yayımlanmış olan adaylık broşürü: http://www.tff.org/Resources/Tamsaha/UEF...ROSUR_TR5/
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi