Futbolun en uzun süreli saçmalığı: Deplasman golü
19-02-2019, 13:47,
#1
Futbolun en uzun süreli saçmalığı: Deplasman golü
Quote:Yıllar önce kura çekmeye alternatif olarak getirilen bu sistemi halen çözemeyenler var. UEFA’nın deplasmanda atılan gol kuralını yeniden ele alacağı iddiaları gündemde.

13 AĞUSTOS 1998 sabahı, Türk gazetelerinin spor sayfalarını açanlar son derece garip bir durumla karşılaşmışlardı. Avrupa kupalarında ikinci ön eleme turu ilk ayak maçlarını oynayan temsilcilerimizden Galatasaray Grasshoppers’ı içeride 2-1 yenmiş, Fenerbahçe de deplasmanda Göteborg’a 2-1 kaybetmişti. Ama Türk medyasında her iki takımımız için de bayram havası esiyordu! Türk spor sayfalarına göre içeride 2-1 kazanmak da, dışarıda 2-1 kaybetmek de süper avantajdı! Ben çocukken babam, Avrupa kupalarında deplasmanda atılan her golün ‘2 gol’ sayıldığını söylerdi. Yıllarca kendisine kuralı açıklamaya çalıştım, açıklayamadım. Seneler sonra bu iddiayı farklı zamanlarda Los Angeles’lı 60 yaşındaki komşum Nick’ten ve 20’li yaşlardaki Alman garson Michael’den de duyunca olayın vahametini anladım. Aslında hiç kimse ‘deplasman golü’ kuralına tam olarak anlam veremiyor ve açıklayamıyordu. Anlıyordu belki. Ama yine de ağzında acı bir tat kalıyordu. O acı tat şu sıralar, Ancelotti, Mourinho, Tuchel, Simeone gibi âkil adamlarda da var. Hemen hemen hiç kimse artık bu saçma ‘deplasman golü’ kuralını istemiyor. UEFA’nın da geçtiğimiz hafta Roma’da yaptığı olağan toplantısında bu konuyu konuşacağı iddia edildi. Resmi bir açıklama yok. Ama her an bu saçmalığının bittiği haberini alabiliriz mutlulukla...

Peki bu saçmalık nasıl girmişti hayatımıza sahi? Yani 50 yıl geriye gittiğimizde bu kuralı koyanların motivasyonu neydi? Cevap çok basit ve ilkel aslında: 180 dakikanın sonunda toplam skorun berabere olması halinde kura yöntemi hiç adil gözükmüyordu. Öyleyse bir golü, bir diğerinden daha değerli kılmak lazımdı; en makulü de deplasman golünün ağırlığını artırmaktı. O günlerde iki büyük sebep vardı deplasman golünün ağırlığını artırmayı haklı gösteren: 1- O yıllarda deplasman seyahatlerinin olağanüstü zor ve stresli olması. 2- Her ülkede top standardının değişmesi. Topa daha alışık olan ev sahibi takımın daha avantajlı olması. Yaklaşık 50 yıl sonra bugün, yeryüzünün bir ucundan başka bir ucuna seyahat bile çok daha acısız. Futbol topu standardı da mükemmele yakın biçimde sağlanmış durumda. Yani deplasman golü kuralının varlık nedenleri artık tamamıyla ortadan kalkmış. Futbolun en uzun süreli saçmalığının da bitme zamanı gelmiş sanki...

Uğur MELEKE
http://www.hurriyet.com.tr/sporarena/yaz...u-41116261
Reply
19-02-2019, 19:06,
#2
RE: Futbolun en uzun süreli saçmalığı: Deplasman golü
deplasman golüne alternatif ne olabilir ki? kura saçmalık. maçın uzaması desen adaletsizlik. ev sahibi takım avantajlı oluyor.

bence futbolun en saçma kuralı (şimdiye kadar katılan çıkmadı ve çıkmazda) ofsayttır. mesela basketbolda hızlı hücum, az adamla yakalamak ve hatta karşı potada tek kalmış bi hücum oyuncusuna bomboş atılan topla gelen basket maçı baya hareketlendirir, heyecan getirir. futbolda ise bunu yasaklıyorsun. futbolun amacı olan gol atmayı zorlaştırmaya çalışmak bana çok akıl karı gelmiyor. çünkü ofsayt kuralı sadece beleşçiliği önlemiş olmuyor. örneğin geçen afyonun 2 tane golü verilmedi bizim maçta. birisi gayet normal pozisyon beleşte beklemek falan değil. zaten normal bi maçta 20 tane pozisyon yakalamıyorsun, hazır organize atağa çıkarken oyuncunun aklında aman 30 cm daha geride durayım diye hesap kitap olmuyor. bu kuraldan doğan hakem hatalarını saymıyorum bile.
Reply
19-02-2019, 21:57, (This post was last modified: 19-02-2019, 22:02 by yirmisekiz.)
#3
RE: Futbolun en uzun süreli saçmalığı: Deplasman golü
Deplasman golü bence gayet güzel bir uygulama. Mantıklı alternatifi olmadığına göre tartışılacak bir dururmu yok.

Ofsayt ilgili gorusune katilmiyorum. Futbol neden bu kadar populer de basketbol olsa da olur olmasa da tadında. Bence en buyuk nedeni "Sayı' olayı. Futbolda sayının inanılmaz bir heyecanı var. Sayı çok değerli. Basketbolda ise sayinin değeri az. Futboldaki o anlık sevinci yasama sansın yok. Bazı maclar son topla kazanılıyor ama aynı şey değil. Futbolda tek farkla ondeyken son anlarda defans yaparken yasanan gerilim bile bir baska.

Ha bir de futbolun adaletinin olmamasi muthis bir sey. Basketbolda yuksek butceli takim şamarlar
Reply
19-02-2019, 22:24, (This post was last modified: 19-02-2019, 22:26 by 123456.)
#4
RE: Futbolun en uzun süreli saçmalığı: Deplasman golü
Deplasman kuralı bence de oldukça mantıklı. Diğer türlü her türlü sonuç eşitliğinde maç uzadığı vakit ev sahibi bence daha avantajlı konuma geçiyor. Şimdi bir adalet var en azından çünkü deplasmanın attığı gol önemli

Ofsayt kuralı da bence futbolun güzel kurallarından.
Reply
14-08-2021, 09:38,
#5
RE: Futbolun en uzun süreli saçmalığı: Deplasman golü
Ve deplasman golü uygulaması tarih kitaplarındaki yerini aldı Smile
Reply
30-09-2021, 14:36,
#6
RE: Futbolun en uzun süreli saçmalığı: Deplasman golü
Diyelim ki ilk maç 2-2 bitti, rövanşda 1-1. Uzatmalara mi geçilecek yoksa deplasmanda 2-2 bitiren deplasman takimi mi turlayacak?
Reply
30-09-2021, 15:42,
#7
RE: Futbolun en uzun süreli saçmalığı: Deplasman golü
(30-09-2021, 14:36)Okan Wrote: Diyelim ki ilk maç 2-2 bitti, rövanşda 1-1. Uzatmalara mi geçilecek yoksa deplasmanda 2-2 bitiren deplasman takimi mi turlayacak?

Uzayacak
Reply
04-08-2022, 18:42,
#8
RE: Futbolun en uzun süreli saçmalığı: Deplasman golü
Çık sıkıcı bir kuraldı sonunda bitti. Henüz alışmak için erken lakin kural iptali sonrası tadından yenmiyor maçlar..
Yeşil-Beyaz
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)